Haber

Akşener’den Erdoğan’a: “Bu Defa Öyle ‘Kandırıldım’ Diye, ‘Sisi Kardeşimle Aramıza Girdiler’ Diye, ‘Yeni Sayfa Açıyorum’ Diye İşin İçinden…

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile Katar’da yaptığı görüşmeye ait, “Madem bu noktaya gelecektiniz, Türkiye’ye bunca kaybı niye yaşattınız? Hem diplomatik alanda hem askeri alanda hem de ticari anlamda bunun hesabını kim verecek? Bu defa öyle ‘Kandırıldım’ diye, ‘Sisi kardeşimle ortamıza girdiler’ diye, ‘Yeni sayfa açıyorum’ diye işin içinden sıyrılamazsın. Önce çıkıp, bu başarısızlığın sorumluluğunu alacaksın. Önce çıkıp, milletimizden özür dileyeceksin. Çıkacaksın, ‘Kişisel kaprislerime kapıldım, kusur yaptım, milletimden özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nı darbecilikle suçladım, özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘Ben bu yanılgıyı yapmasaydım Doğu Akdeniz’de Mısır’la Yunanistan değil biz anlaşabilirdik, özür dilerim’ diyeceksin. Sen, evvel çıkıp özrünü dileyeceksin, sonra da milletimizin sandıkta açacağı yepisyeni sayfayı oturup izleyeceksin. Ancak elini çabuk tut. Zira millete vereceğin hesaba çok az kaldı” dedi.

Meral Akşener, bugün TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Akşener, özetle şunları söyledi:

“TERÖRLE UĞRAŞIN SULANDIRILIP İÇ SİYASETİN MEZESİ YAPILMASI DA PKK/PYD/YPG TERÖRÜ KADAR TEHLİKELİDİR”

“Bizim için, terörle gayretin sulandırılıp iç siyasetin mezesi yapılması da PKK/PYD/YPG terörü kadar tehlikelidir. Zira terörle çaba, bir devlet sıkıntısıdır ve günlük siyasi hesaplara araç edilemez. O yüzden, şayet bu husus üzerinden siyaset devşirmeye çalışanlar olursa onlara asla fırsat vermeyeceğiz. ve her ne kadar iktidardan birebir duruşu göremesek de biz, memleketimiz için hayati olan bu probleme de devlet ciddiyetiyle bakmaya devam edeceğiz.

Bildiğiniz üzere, 20 Kasım gecesi Irak ve Suriye’nin kuzeyine yönelik Pençe Kılıç Hava Harekatı başlatıldı. Bu harekat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’miz, her vakit olduğu üzere çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ilişkin barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile kelamda karargah ve eğitim kamplarından oluşan toplamda 89 amaç ve 184 terörist etkisiz hale getirildi. Bu süreci büyük bir muvaffakiyetle yürüten ulu Türk Ordusu’ndan Allah razı olsun. Vatanın güvenliği için çıktıkları bu kutlu yolda, Rabbim ayaklarını taşa değdirmesin. Elbet ki bu muvaffakiyet, tarihimizin her periyodunda olduğu üzere muzaffer Türk ordusunun başarısıdır. Kahraman Mehmetçiğimiz, gereken her vakitte, değil üç beş teröriste, yedi düvele meydan okumayı her vakit bilmiştir. Yani silahlı kuvvetlerimiz, her vakit olduğu üzere bu kez da gücünü göstermiştir.

Ancak terörle gayrette her şeyi ordumuzdan ve polisimizden bekleyemeyiz. Devleti yöneten iktidarın da güvenlik güçlerimize alan açması gerekir. Operasyonun türel, siyasi ve milletlerarası yerini hazırlaması gerekir. Terörle topyekün uğraş için, bölgedeki hakim güçlerle oturup ulusal menfaatlerimiz doğrultusunda diplomasi kanallarını aktif halde kullanması gerekir. Lakin bunu yapamayan bir iktidar, Suriye’den ve Irak’tan ülkemize uzanan terör tehdidini ve sızmaları engelleyemez. Hakikaten 2015’te, 2016’da, 2018’de, 2019’da ve 2020’de, neredeyse her yıl silahlı kuvvetlerimiz, başarılı operasyonlara imza attı. Ama 2022’de ne oldu? Kobani’de eğitim almış bir terörist, Afrin’den çıkıp mülteci kılığında ülkemize girdi. 4 koca ay kaçak bir formda ülkemizde yaşadı. ve İstanbul’un göbeğinde, İstiklal Caddesi’nde 6 canımızı şehit etti.

“DEVLET İNTİKAM ALMAZ”

Bunun üzerine iktidar da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ismine şehitlerimizin intikamını almak için Pençe Kılıç Harekatı’nın başlatıldığını duyurdu. Yalnız iktidarın, devlet idaresiyle ilgili önemli bir müktesebat ve liyakat sorunu olduğundan, atladığı bir şey var. Devlet intikam almaz. Zira, kadim devlet geleneklerimizden nasibini alanlar çok güzel bilir ki devletin intikam almasına gerek kalmaz. Zira devlet, şefkatiyle koruyup kolladığı milletine ziyan vermeye niyetlenenler için, daha onlar harekete geçemeden gerekeni yapar. Lakin bunun için, devleti hakkıyla yönetim eden bir iktidarın olması gerekir.

‘Terörle mücadelede iktidarın görevi, teröristleri tek bir vatandaşımızın burnu dahi kanamadan etkisiz hale getirmektir’ demiştim. ‘Aynı zamanda terörün beslendiği korku ve şüphe iklimini dağıtmaktır’ demiştim. ‘Eğer ki sokaklarda yürüme özgürlüğümüz elimizden alınırsa terör amacına ulaşır’ demiştim. İşte bu yüzden, şayet ki terör bugün 5 yaşındaki bir yavrumuzun hayatını karartıyorsa, 22 yaşındaki gencecik bir öğretmenimizi ortamızdan alıyorsa, okullarımızın kapanmasına sebep oluyorsa iktidar, çıkıp da terörle gayrette Türk Devleti’nin gücüne yakışır bir başarıdan söz edemez. Hele ki Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin gücünden kendine siyasi rant devşirmeye kalkamaz. Zira Türk Silahlı Kuvvetleri, iktidarın içindeki bir küme vasıfsız makam israfının beceriksizliklerini gizlemekle mükellef değildir. Bu yüzden, buradan iktidara bir davette bulunuyorum. Şayet hakikaten terörle gayret etmek istiyorsanız, bu sıkıntının sonlarımızın güvenliğiyle, uygulanan açık kapı siyasetiyle, insan kaçakçılarıyla ve ülkemize yönelen denetimsiz göç dalgası ile direkt bağlantılı olduğunu artık kabul edin.

“MİLLİ GÜVENLİĞİMİZİ TEHLİKEYE ATAN BU GÖÇ POLİTİKASI DEVAM ETTİKÇE, OLUŞACAK TEHDİTLERİ SADECE SINIR ÖTESİ OPERASYON YAPARAK ÖNLEYEMEYİZ”

Milli güvenliğimizi tehlikeye atan bu göç siyaseti devam ettikçe, oluşacak tehditleri yalnızca hudut ötesi operasyon yaparak önleyemeyiz. Egemenlik alanımızı faal halde denetim etmemiz ve iç güvenlik kurumlarımızın kapasitesini artırmamız gerekiyor. Bunun için de alameti farikası her fırsatta cıvık cıvık çıkışlar yapması olan değil, işini ciddiyetle, devlet aklıyla ve liyakatle yapması olan ve tercihen güvenlik konusunda en azından birkaç makale okumuş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışır gerçek bir İçişleri Bakanı gerekiyor. Tüm bunların yanında ise, güvenlik siyasetlerinin iç siyaset gösterilerinden arındırılması ve mevzunun uzmanı ehil şahıslar tarafından ele alınması gerekiyor. Bu yüzden de iktidar mensuplarının, daha az lakin daha net konuşmaları, popülist hareketlerden kaçınmaları ve konu bahis terörle uğraş olduğunda kendilerini iç siyaset hesaplarının dışında konumlandırmaları gerekiyor.

Şanlı Türk ordusu, her kaide ve şartta gücünü ortaya koymaya devam edecektir. Lakin şayet ki iktidar bu söylediklerimi uygulamazsa Mehmetçiğimizin alanda ortaya koyduğu muvaffakiyete, zayıf bir iktidarın iş bilmezliği yüzünden, iş masaya geldiğinde gölge düşer. Buradan açıkça ilan etmek istiyorum: Bizim, artık tek bir acıya bile tahammülümüz yok. Bizim, artık tek bir insanımızı kaybetmeye bile tahammülümüz yok. Bizim, artık sonlarımıza değil bir roket, değil bir havan, bir merminin bile düşmesine tahammülümüz yok. Bu yüzden, terör yuvalarını temizlemek için öncelikle Mehmetçiğimize alan açın. Ulu ordumuzun gücüne yaraşır ve Türk Devleti’nin geleneklerine yakışır diplomasi hamlelerini de bir an önce uygulamaya koyun. Bu güvenlik sorununu, başka hiçbir vatandaşımızın daha burnu kanamadan çözün.

“BİZ BUGÜN HALA SAYIN ERDOĞAN’IN MUAZZAM BECERİKSİZLİĞİNİN SONUÇLARINI YAŞIYORUZ”

Hiç kimsenin mutabık kalamadığı Soçi Mutabakatı üzere bir kelamım ona ‘diplomasi hamlesinden’ bahsetmiyorum. 37 evladımızı şehit düşürenlerin kapısında onurumuzu çiğnetmekten hiç mi hiç bahsetmiyorum. Biz, bugüne kadar kaybettiğimiz evlatlarımızı unutmadık. Biz, bugüne kadar meskenlere, ocaklara, gönüllere düşen ateşleri unutmadık. Biz, bunların hiçbirini unutmadık. Niçin biliyor musunuz? Zira biz, bugün hala Sayın Erdoğan’ın muazzam beceriksizliğinin sonuçlarını yaşıyoruz. Sınırlarımızı kevgire çeviren liyakatsizliğin faturasıyla yüzleşiyoruz. Dostluk ilişkileri ve kişisel kaprisleri üzerinden sözüm ona ‘yönettiği’ dış politikanın neticesinde yaşadığımız onca sıkıntıya, çektiğimiz nice acıya rağmen hala ibretlik bir politikasızlığa şahit oluyoruz.

Sayın Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Katar’da hasret giderdi. Sayın Erdoğan’ın gösterdiği derin muhabbetten anlıyoruz ki yeni bir dostluğun kıvılcımı çakıldı. Mavi Vatan’daki çıkarlarımızın bile yumuşatamadığı Sayın Erdoğan’ı, demek ki futbol aşkı pamuk gibi yapmış. Yakında Beşar Esad’la birlikte maça giderlerse şaşırmayın. Artık, bu his dolu kavuşmaya değinmeden evvel, geçmişe gerçek kısa bir seyahate çıkmamız gerekiyor.

Sayın Erdoğan, seçimini Binali Bey’den yana değil Sisi’den yana kullanmaya karar vermiş. Sayın Erdoğan, kazananın yanında olmayı sever. Baktı ki İstanbul’da Ekrem Başkan kazandı, biraz vakit aldı ama kendisi de döndü dolaştı gitti Sisi’yi seçti. Bu seçimle birlikte, Rabia işareti yapa yapa gezdiği elini Sisi’ye kaptırmış, Esma’nın onurunu da Katar’da bırakıp gelmiş oldu. Seçimlere yaklaştığımız şu son düzlükte, bundan sonra yeni işaretiniz olarak Rabia Meydanı’yla Esma’yı değil artık Napolyon’u hatırlarsınız.

“SÖYLEDİĞİN YALANLAR YİNE AYAĞINA DOLANDI”

Görüyor musun Sayın Erdoğan? Söylediğin palavralar yeniden ayağına dolandı. İş bilmezliğin tekrar eline yüzüne bulaştı. Gerisinden ağıtlar yaktığın Mursi’yi mezarında ters döndürürken senin sözünün peşinden giden arkadaşlarının da başlarını yere düşürdün. Peki ya değdi mi? Büyükelçi çekecek kadar ileri gitmene gerçekten değdi mi? İş dünyamızın milyar dolarlık ticaretinin, yatırımlarının heba olmasına değdi mi? Doğu Akdeniz’de ülkemizin elini zayıflatmana, Mavi Vatan’ımızı tehlikeye atmana değdi mi? Böyle devlet yönetilmez.

Kişisel ilişkilerinin ve kaprislerinin bedelini bu millete ödetemezsin. Zikzaklarının bedelini Türkiye’ye ödetemezsin. Sana 10 Mart 2021’de bir davette bulunmuştum. Bugün de bu çağrıyı yinelemek istiyorum. Madem bu noktaya gelecektiniz, Türkiye’ye bunca kaybı niye yaşattınız? Hem diplomatik alanda hem askeri alanda hem de ticari anlamda bunun hesabını kim verecek? Bu defa öyle ‘Kandırıldım’ diye, ‘Sisi kardeşimle ortamıza girdiler’ diye, ‘Yeni sayfa açıyorum’ diye işin içinden sıyrılamazsın. Önce çıkıp, bu başarısızlığın sorumluluğunu alacaksın. Önce çıkıp, milletimizden özür dileyeceksin. Çıkacaksın, ‘Kişisel kaprislerime kapıldım, kusur yaptım, milletimden özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nı darbecilikle suçladım, özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘Ben bu yanılgıyı yapmasaydım Doğu Akdeniz’de Mısır’la Yunanistan değil biz anlaşabilirdik, özür dilerim’ diyeceksin. Sen, evvel çıkıp özrünü dileyeceksin, sonra da milletimizin sandıkta açacağı yesyeni sayfayı oturup izleyeceksin. Lakin elini çabuk tut. Zira millete vereceğin hesaba çok az kaldı.

“BİZİMKİSİ, 20 YILLIK YAĞMA, PALAVRA VE BASKI NİZAMINA KARŞI ASİL Mİ ASİL, DİMDİK BİR DURUŞTUR”

Sayın Erdoğan, ne vakit Cumhur İttifakı’ndan bunalsa sağ olsun, dönüp bize selam çakar. Karşılığını biliyor olsa da birebir soruları ısrarla sorar. Biz, geleceği elinden alınan çocuklarımızla ittifak kurarız. Biz, kayyum rektöre karşı duran hocalarımızla, Seyahat Park’ında toplanan gençlerimizle, hakikat bildiğini söylemekten çekinmeyen cefakar insanımızla ittifak kurarız. Biz, baskıya boyun eğmeyen, şahsiyetini satmayan, zalimin eteğini öpmeyip yolsuzluk ağlarını deşifre etmekten geri durmayan özgür gazetecilerimizle ittifak kurarız. Biz, kirli çıkar şebekelerine girmektense daha az, fakat helal kazanmaya razı olan esnafımızla, alın terine haram karıştırmamış personellerimizle ittifak kurarız. Belirli ki Sayın Erdoğan, muhalefet kavramını da yanlış anlamış. Buradan kendisini aydınlatmak istiyorum: Bizimkisini, koltukların bekası uğruna her şeyin mübah, herkesin de satılık olduğu yazıhane siyasetiyle karıştırma Sayın Erdoğan. Bizimkisi, 20 yıllık yağma, palavra ve baskı sistemine karşı asil mi asil, dimdik bir duruştur.

FETÖ ile kurulan ittifaka, PKK ile kurulan masaya, mafya ve çetelerle yapılan iş birliğine karşı odunsuz bir itirazdır. Bizim tabanımız da tavanımız da bu büyük milletin kutlu iradesinin ayrılmaz bir kesimidir. ve o boyun eğmez irade, birinci günden beri hiç pes etmemiş, hiç zayıflamamış ve seni bu milletin sırtından sandıkla söküp atma hevesi hiç azalmamıştır.

Sayın Erdoğan ve küçük ortağının oturduğu masa o denli bir kumar masasıdır ki Saray her vakit kazanır. Ortaya sürülen kimi vakit Türk ordusu olmuştur, kimi vakit sonlarımız. Kimi vakit Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz masadadır, kimi vakit da İhvan-ı Müslimin. Kimi vakit Filistinliler masaya sürülür, kimi vakit da Ukraynalılar. Bu masada bazen Kürtler üzerine kumar oynanır, bazen de Türkler. Yani bu hileli oyun, her daim kasanın kazandığı, kazanamadığı yerde ise oyunun bozulduğu ve kurallar ne olursa olsun daima milletimizin ütüldüğü kirli bir oyundur. Onların kumar masası işte budur. Bizden dahil olmamızı istedikleri masa işte budur. Bu masa, bizim gözümüzde, 20 yıldır tıpkı masadır. Bu masa, dün de bir kumar masasıydı, bugün de bir kumar masasıdır. Heveslenenler için üzgünüm fakat bizim, o masaya oturmaya hiç niyetimiz yok. Zira biz, o kumar masasını dağıtmaya, Saray görünümlü kumarhanenizi de başınıza yıkmaya geliyoruz. Bu da bu türlü biline.

“FAİZE KARŞI OLDUĞUNU İDDİA EDEN SAYIN ERDOĞAN, EN YÜKSEK FAİZ HARCAMASINI YAPARAK TARİHE GEÇTİ”

Bugün, Bay Kriz’in yıllardır saçmalamakta inat ettiği ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ teorisini ‘Ya tutarsa’ anlayışıyla kanıtlamaya çalışan bu sözde yeni ekonomi modeline geçişimizin üzerinden tam bir yıl geçti. Bay Kriz, politika faizini talimatla indirdiğinde diğer faizlerin de sihirli bir şekilde düşeceğine inanıyordu. Ama sonuç ne oldu? Eurobond faizi, tarihi rekor kırarak yüzde 10’a çıktı. Merkez Bankası faiziyle Eurobond faizi eşitlendi. Faizle gayrette tarih yazdığını tez eden Sayın Erdoğan, en yüksek faiz oranını vererek tarihe geçti. Yani faize karşı olduğunu sav eden Sayın Erdoğan, en yüksek faiz harcamasını yaparak tarihe geçti.

Bakın, yalnızca ekim ayında faize ödenen para, 2017 yılının tamamında ödenen faizden bile yüksek. 2017 yılında faiz için 57 milyar lira ödenmişti. 2022 yılında ise bu sayının 330 milyar lira olması varsayım ediliyor. Üstelik 2023 yılında da faize 566 milyar lira ödenmesi öngörülüyor. Üstelik daha bu sayının içinde Kur Muhafazalı Mevduat için ödenecek faizler yok. Yani şimdiden, 2017 yılının yaklaşık 10 katı kadar faiz ödeyeceğiz. Faizle edilen şu ulu çabayı görüyor musunuz?

Bay Kriz’in bir de enflasyonla olan mücadelesi var. Maalesef orada da durum aynı. TÜİK’in sayılarına nazaran bile enflasyon yüzde 85 buçuğa dayandı. Yıllık besin enflasyonu yüzde 99’a yükseldi. Et, süt, yumurta, zerzevat, meyve fiyatlarının hepsi aldı başını gitti. Ekmeğin fiyatının bile 7 lirayı aştığı hesaplanıyor. Evet, yanlış duymadınız. Yalnızca bir ekmeğin fiyatı 7 liranın üzerinde. Zira esnafımız, geçen yıl 240 liraya aldığı yaş mayaya bu yıl 350 lira ödüyor. Geçen yıl 10 bin lira kira verdiği iş yerine bu yıl 40-50 bin lira ortası kira veriyor. Bir de bütün bunların üzerine elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışı da ekleyince yüksek maliyetlerin altında kalan esnafımız, artık düpedüz can çekişiyor. Yalnızca son bir yılda, endüstride kullanılan elektik fiyatları 5 kat arttı. Bu artış, ticarethanelerde 3,7 kat, meskenlerde ise 2,1 kata ulaştı. Doğal gaz fiyatları da farklı değil. Yalnızca son bir yılda, endüstride kullanılan doğal gazda fiyatlar 3,8 kat, meskenlerde 2,8 kat, elektrik üreticilerindeyse 4,3 kat arttı.

“KRİZLER SARMALINA MAALESEF BİR DE ‘SÜT KRİZİ’ EKLENDİ”

Tüm bunlar olurken Bay Kriz ve takımının ülkemizi içine ittiği krizler sarmalına, maalesef bir de ‘süt krizi’ eklendi. Süt üreticilerini talimatla baskı altına almaya çalışan iktidar, milyonlarca insanımızı sütsüz, aşsız bıraktı. Et üretimimiz düştü, süt üretimimiz düştü. Her gün üreticilerimiz, maliyetleri karşılayamadıkları için en verimli ineklerimizi, besi hayvanlarımızı kesimhaneye göndermek zorunda kalıyor. Bugün kesilen her bir hayvanın telafisi için en az üç yıl gerekli. Hayvanlarımız bölüme gidince, süt bulunamadığı için sütlü mamullerin fiyatları da arttı. Sütte üreticiye düşük fiyat verilmesi hayvanları kesite zorlarken süt üretimi, TÜİK’e göre yüzde 4,4, sektör temsilcilerine göre yüzde 15 düştü. Raflardaki fiyat artışı yüzde 175’i buldu. Bugün, kaşar peynirin fiyatı kırmızı et fiyatını geçti. Bir sanal alışveriş sitesindeki fiyatlara nazaran, bugün itibariyle 700 gram kaşar peynirin ortalama fiyatı 115 ile 165 lira ortasındayken dana kıyma ve dana kuşbaşı 110 ila 150 liradan satılıyor.

Marketlerde her gün fiyat etiketleri değişiyor. Vatandaşımız, bir gün evvel aldığı süt eserini sonraki gün birebir fiyattan tekrar alamıyor. Yakında üç beş AK Partilinin Türkiye’nin beşte biri bile etmeyen ülkelerden süt tozu ithal etmeye başladığını duyarsanız şaşırmayın. Zira AK Parti iktidarı için ülkemizde yaşanan her kriz, ranta açılan yeni bir kapıdır. AK Parti iktidarı için, milletimizin yaşadığı her kayıp, yandaşlar için yeni bir avanta fırsatıdır. AK Parti iktidarı için, aklı ve bilimi reddeden her başarısızlık, vatandaşı suçlamak için yeni bir mazeret kaynağıdır.

“ENFLASYONUN SEBEBİNİ ÜRETİCİDE ARIYOR. PAHALILIĞIN SEBEBİNİ ÇİFTÇİDE ARIYOR”

Enflasyonun sebebini üreticide arıyor. Pahalılığın sebebini çiftçide arıyor. Marketteki, pazardaki yangının sebebini esnafta arıyor. Gerçekler gün üzere ortada Sayın Erdoğan. Sen ne kadar kendini kandırsan da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı üreticilerimiz yönetmiyor. Merkez Bankası’nı çiftçilerimiz yönetmiyor. Devletin hazinesini esnafımız yönetmiyor. Bunların hepsini sen yönetiyorsun, sen. Başımıza bela ettiğin Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin çalışmadığını artık sen de biliyorsun. Memlekette hiçbir şeyin istediğin üzere gitmediğini artık sen de görüyorsun. Bu devleti yönetemediğini artık sen de yavaş yavaş anlıyorsun. Onun için de bu devasa başarısızlığın sorumluluğundan kaçmak için kendini parçalıyorsun. Lakin sen hiç merak etme, önümüzdeki birinci seçimde milletimizle el ele, kola kola verecek, seni bu yükten daima birlikte kurtaracağız.

“YARIN, BİR GÜNLÜĞÜNE ÖĞRETMENLİĞİN KIYMETİ HATIRLANACAK”

Yarın, 24 Kasım Öğretmenler Günü. Yarın, bir günlüğüne öğretmenliğin değeri hatırlanacak. Öğretmenlik mesleğinin onuru hatırlanacak. Öğretmenlerimizin kalbimizdeki yeri hatırlanacak. Ancak sonraki gün, bu aziz mesleğin değerini umursamayanlar, onurunu ayaklar altına alanlar ve kalbimizdeki yerini unutturmaya çalışanlar, ucube idare anlayışlarına kaldıkları yerden devam edecekler. Öğretmenlerimizin özlük haklarını çiğnemeye devam edecekler. Onları ‘sözleşmeli, geçici, kadrolu’ üzere sınıflara bölmeye devam edecekler. Atanamayan öğretmenlerimizi öğrencilerine hasret bırakmaya devam edecekler. Zira Cumhuriyet’imize düşman olanlar, öğretmenlerimize de düşmanlık ediyorlar. Cumhuriyet’imizin başarısız olmasını isteyenler, öğretmenlerimizin de başarısız olmasını istiyorlar. Cumhuriyet’imizin sunduğu imkanları görmezden gelenler, öğretmenlerimizin yaşadıkları acıları da görmezden geliyorlar. Zira biliyorlar ki bir öğretmen başarılı olursa başarılı kuşaklar yetiştirir. Bir öğretmen huzurla çalışırsa fikri hür, vicdanı hür kuşaklar yetiştirir. Bir öğretmen prestij görürse kendine güvenen Cumhuriyet kuşaklarını yetiştirir. İşte bugün öğretmenlerimize yaşatılan birçok acının altında ne yazık ki bu gerçek yatıyor. Bu yüzden öğretmenlerimizin prestijini zedelemeyi, hayat şartlarını zorlaştırmayı ve umutlarını çalmayı kendilerine hak görüyorlar.”

“CUMHURİYET’İMİZİN YÜZÜNCÜ YILINDA YÜZ BİN ATAMA TALEP EDİYORUZ”

Akşener, toplantı sırasında kürsüyü bir süreliğine atamayan öğretmen Canan Yılmaz’a bıraktı. Yılmaz, şunları söyledi:

“Türkiye’nin 81 vilayetinde 100 bin atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımın sesi olmaya geldim. Öğretmenlik, öğrenmeyi arzulayan, merak eden, sorgulayan ve düzgün insan olmayı maksat edinen beşerler ve önderler yetiştirmektir. Çocukluğumuzdan itibaren bizleri yetiştiren, bize bilgi veren, bizi birey yapan, bizi topluma kazandıran, ailemizden sonra öğretmenlerdir.  İnsan yetiştirmek, toplumun en güç işidir. Bu, yüksek seviyede bilgi, marifet ve fedakarlık ister. O yüzdendir ki öğretmenlik kutsaldır.

Bizler, bugün kutsal olan mesleğimize sahip çıkmak için buradayız. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında yüz bin atama talep ediyoruz. Atanmayı bekleyen yaklaşık 500 bin öğretmen var. Ücretli öğretmenlik yerine KPSS ile atama yapılmasını istiyoruz. Branşlara açığı doğrultusunda adil sayıların verilmesini, hiçbir branş öğretmeninin mağdur bırakılmamasını, 2022 KPSS puanlarıyla adaletli branş dağılımları nezdinde Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında 100 bin öğretmen ataması yapılmasını devlet büyüklerimizden talep ediyoruz. 250 bin öğretmen açığı, 100 bin fiyatlı öğretmen, 3600 ek gösterge sonrası emekli olacak öğretmenleri de düşündüğümüzde 100 bin öğretmen ataması talep değil, gereksinimdir.

Bizler, artık işsiz öğretmenler olarak anılmak, mesleğimiz dışındaki işlerde çalışmak istemiyoruz. Masa başında ders çalışmak yerine ülkemizin her bir kilometresinde misyon alıp çocuklarımızın karşısında olmak istiyoruz. KPSS kitaplarına değil, bir çocuğun kalbine dokunmak istiyoruz. Bizler, ülkemizin her karış köşesinde vazife yapmaya hazırız. Bizler, Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılına girerken 100 bin atamayla ülkemizin eğitim sistemine can suyu olmak istiyoruz.”

Akşener, Yılmaz’ın akabinde konuşmasına şöyle devam etti:

“ÖĞRETMENLERİMİZE İADE-İ PRESTİJ YAPMAK ZORUNDAYIZ”

“Eğer çocuklarımızın, gençlerimizin nitelikli bir eğitim almasını istiyorsak, şayet ülkemizin kalkınmasını ve dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri olmasını istiyorsak, şayet gençlerimiz dünya gençleriyle rekabet edebilsin istiyorsak, şayet ülkemizden öbür ülkelere beyin göçü olmasını istemiyorsak öğretmenlerimize iade-i prestij yapmak zorundayız. Atatürk’ümüzün de söylediği üzere, geleceğin teminatı sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır. Ne yazık ki bugün, bu hikmet dolu kelamlardan çok uzaktayız. Ülkemizde ne sağlam temellere dayalı, nitelikli bir eğitim siyasetimiz var ne de öğretmenlerimize dayalı bir sistemimiz var.

Çünkü AK Parti iktidarı, 20 yılda 8 bakan ve her bakanla birlikte de eğitim siyasetimizi değiştirmeyi seçti. Eğitim niteliğini artıracağına, imtihanların ismini değiştirerek imtihan temelli bir eğitim siyasetini tercih etti. Nitelikli eğitim için olmazsa olmaz olan öğretmenlerimizi maddi telaşlarla yaşamaya, neredeyse yoksulluk hududundaki maaşlarla geçinmeye mahküm etti. Daha aldığı fiyatla kendisinin ve ailesinin temel gereksinimlerini bile karşılayamayan öğretmenlerimizi, ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ üzere bir ucubenin içine attı. Çıkarttıkları bu ucube kanunla unvan uygulaması ismi altında öğretmenler odasındaki iş barışını bile bozdular. Öğretmenlerimizi ‘başöğretmen, uzman, sözleşmeli, ücretli öğretmen’ diye ayrıştırdılar. Bir defa daha üstüne basa basa söylüyorum ki öğretmenlik, kanunla tanımlanmış bir ihtisas mesleğidir. Bu ülkenin tek bir başöğretmeni vardır, o da tüm Cumhuriyet öğretmenlerinin izinde olduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bunu kaldıramayanlar olabilir. Bunu hazmedemeyenler olabilir. Bunu kıskananlar olabilir. Ama hiç kusura bakmasınlar, bu gerçeği değiştiremeyecekler. Suya yazı yazamayacaklar.

“CUMHURİYET’İMİZİN 100’ÜNCÜ YILININ ŞEREFİNE 100 BİN ÖĞRETMENİMİZİ ATAYACAĞIZ”

Sizlere söz veriyorum; önümüzdeki sene Öğretmenler Günü’nde problemleri değil, umutları konuşacağız. Kederleri değil, memnunluğu paylaşacağız. Saygınlığını ve prestijini tekrar kazanan mesleğimizin büyük kutlamasını yapacağız. YETERLİ Parti iktidarında, birinci iş olarak, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılının erdemine 100 bin öğretmenimizi atayacağız. Fakat işimiz burada bitmeyecek. Eğitim fakültesinden mezun ve elinde öğretmenlik diploması olan 600 bin öğretmenimizin atama sıkıntısını da kademeli olarak çözeceğiz. Bu doğrultuda, birinci etapta 250 bin öğretmenimizin atamasını yapacağız.

“KÖY OKULLARINI YENİDEN AÇACAĞIZ”

Neden 250 bin, biliyor musunuz? Zira köy okullarını tekrar açacağız. Sayıştay raporunda belirtilen 128 bin norm takım açığını büsbütün kapatacağız. Emekliye ayrılacak öğretmenlerimizin yerine yeni mezun öğretmenlerimizin atanmasını sağlayacağız. 4 artı 4 artı 4 sistemine son verip ilkokulu yine 5 yıl yapacağız ve yeni sınıf öğretmenlerine gereksinimimiz olacak. Böylelikle iktidarımızın birinci yılında, toplamda 250 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştireceğiz. Ayrıyeten Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu yeniden ele alarak unvan uygulamasına bir an önce son vereceğiz. Meslekte 5 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz 1 derece kazanacak. ve bu öğretmenlerimize en yüksek brüt devlet memuru maaşının yüzde 60’ı kadar eğitim-öğretim tazminatı ödeyeceğiz. Meslekte 15 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz 1 derece kazanacak ve bu öğretmenlerimize de en yüksek brüt devlet memuru maaşının yüzde 120’si kadar eğitim-öğretim tazminatı ödeyeceğiz. Ayrıyeten öğretmenlerimizin emeklilik periyotlarında de hak ettikleri üzere yaşamaları için emekli maaşlarını tekrar düzenleyeceğiz. Elbette özel okullardaki öğretmenlerimizi de unutmayacağız. Onların da özlük haklarını ve çalışma şartlarını hak ettikleri düzeylere çıkartacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort