Ekonomi

Erzurum Faydalı Model Başvurularında Bölge 2.si Oldu

Erzurum’da Haziran ayında 1, bu yılın ilk 6 ayında ise 15 faydalı model başvurusu yapıldı. İl, Faydalı Model başvuru sayısına göre Bölge’de 2. sırada yer alırken, ülke iller sıralamasında da 22. sırada yer aldı.

Haziran Verileri

TÜRKPATENT bilgisine göre, 1 Haziran’da Erzurum’dan 9, KUDAKA İstatistik Bölgesi’nden 9, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi’nden 10, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 11 olmak üzere yurt içinde 285 Faydalı Model başvurusu yapıldı.

Yılın İlk 6 Ayı Verileri

2023 yılının ilk 6 ayında Erzurum’dan 15, KUDAKA İstatistik Bölgesi’nden 25, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi’nden 49, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 77, yurt içinden ise 1.698 Faydalı Model başvurusu yapıldı.

Erzurum’un Payı

DOSİAD’ın TÜRKPATENT verilerine göre yaptığı hesaplamaya göre Erzurum’da faydalı model başvuru sayısı KUDAKA Bölgesi’nde yüzde 60, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi’nde yüzde 30,61, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 19,48 ve yurt içinde yüzde 0,88 oldu.

Türkiye İller Sıralaması

Erzurum, yılın ilk 5 ayında en çok başvuru yapılan 22. il oldu. Dönem içinde en çok faydalı model başvurusu yapılan iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri, Kocaeli, Antalya, Manisa, Denizli, Tekirdağ, Şanlıurfa, Eskişehir, Mersin, Adana, Ağrı, Çankırı, Gaziantep, Isparta, Aydın, Balıkesir, Erzurum, Batman, Muğla, Samsun olarak sıralandı.

Bölgesel İllerin Dağılımı

Ocak – Haziran döneminde Doğu Anadolu Bölgesi’nin 12 ilinden faydalı model başvurusu yapıldı. Edinilen bilgiye göre Erzurum’dan 15, Malatya’dan 4, Muş’tan 3, Van’dan 8, Bingöl’den 3, Erzincan’dan 3, Ağrı’dan 20, Kars’tan 3, Iğdır’dan 1, Elazığ’dan 5, Tunceli’den 8 ve Hakkari’den 4 başvuru kaydedildi. – ERZURUM

haber-gercus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu