Haber

Lisede veli toplantısına ayet ve hadisli davet

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki Gaziler Anadolu Lisesi’nde veliler okuldaki toplantıya mühlet ve hadisli davetiyeler ile çağrıldı. Müdür İbrahim Hayrullah Fazilet imzası taşıyan davetiyelerde Tahrim Mühleti 6. ayet olan “Ey iman edenler, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten kendinizi ve ailenizi koruyun” ile “Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüğünüzden sorumlusunuz” hadisi yer aldı.

Halktv.com.tr’den Eda Narin’in haberine nazaran, mühlet ve hadisin akabinde veliler “Öğrencinizin eğitim-öğretim durumunu görüşmek üzere 26 Kasım 2022 Cumartesi günü 13.00’de yapacağımız veli toplantısına sizleri bekliyoruz. Katılmanızı ve gerekli duyarlılığı göstermenizi rica ederim” tabirleriyle toplantıya çağrıldı.

‘MÜDÜRÜN AKLINA GAYRİMÜSLİM ÖĞRENCİLERİN OLACAĞI GELMEDİ’

Hadisli davetiyeye ait bilgi veren okul yönetimine yakın bir kaynak, müdür İbrahim Hayrullah Erdem’in davetiyeyi ‘ciddi ve caydırıcı’ olması amacıyla yaptığını belirtti. Kaynak, okul idaresinin öğrencilerin; veli toplantısı davetiyelerinde sure ve hadis olursa ‘yere atmayacağı kanısıyla hareket ettiğini’ öne sürdü. “Okul idaresinin aklına Müslüman olmayan öğrenciler gelmedi mi?” sorusuna ise, “Müdürün aklına gayrimüslim öğrencilerin olacağı gelmedi” cevabını verdi.

‘OKUL DUVARLARINDA DİNİ MOTİFLER GÖREBİLİRSİNİZ’

Hadisli davetiyeleri değerlendiren Diyarbakır Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Zülküf Güneş, son yıllarda idari takım, yöneticiler ve toplumun muhafazakarlaşmasıyla bu biçim uygulamalara rastladıklarını belirterek, “Okullarda da bu tarz yazılar görmek mümkün. Okul duvarlarında dini motifler görebilirsiniz. Sadece imam hatiplerde değil diğer okullarda da böyle yazılar olabiliyor. Okul müdürleri kendi inisiyatifleriyle yapıyorlar” sözlerini kullandı.

‘İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ AŞILDI’

“Bilimsel, laik ve evrensel değerlerle eğitim veren okullarda sadece dini motiflere vurgu yapılması doğru değil” diyen Güneş, şunları söyledi:

“Diyarbakır, Ermenilerin de yoğun yaşadığı bir şehirken halen de gayrimüslim öğrenciler var. Anayasa’da da din, inanç özgürlüğü var. Bu uygulamayla bu özgürlüğün de aşıldığı görülüyor. Dini İslam olmayan öğrencilerin din özgürlüğü sınırlarının aşıldığını söyleyebiliriz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu