Ekonomi

Siirtli başkandan eski model Aysun Kayacı’ya gönderme

Siirt’te koyunlarını otlatmak için göçebe hayat süren ve çadırlarda konaklayan ailelerin zorlu yolculuğu sürüyor. Eski model ve oyuncu Aysun Kayacı’nın yıllar evvel kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu bir mi?” telaffuzunu hatırlatan Siirt Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Ali İlbaş, “Hiç kimse, en zor şartlarda hayvancılık yapan ailelerden çobandan kendini üstün görmesin. Bu insanlar bizim için önemli insanlar, bunları baş tacı yapmamız lazım. Bu meslek kutsal bir meslektir, peygamber mesleğidir” dedi.

Yazın Van, Erzurum yaylalarında çadırlarda konaklayan göçerlerin, havaların soğumasıyla birlikte Siirt, Şırnak üzerinden Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçesi yaylalarına doğru zorlu yolculuğu devam ediyor. Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze bağlı Çağbaşı köyü kırsal alanda ara vererek ve çadır kurduklarını ve günlerdir yolda olduklarını ifade eden Siirt Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali İlbaş, 15 gün daha yol alarak Mardin’deki yaylalara ulaşabileceklerini söyledi.

Eski model ve oyuncu Aysun Kayacı’nın yıllar evvel kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu bir mi?” telaffuzunu hatırlatan Lider İlbaş, göçebelerin çok sıkıntı kaideler altında hayat uğraşı verdiklerini ve bu mesleği kutsal olduğunu lisana getirdi. İlbaş, “İşte yerinde görüyorsunuz, ömür biçimlerini görüyorsunuz, ne kaidelerde bu mesleği yürüttüklerini görüyorsunuz. Çobanın oyunun, onun üzere sanatkarın on oyuna bedel olduğunun burada delilidir. Niçin ispatıdır; hem ailesine hem vilayetimize hem de ülke iktisadına katkı sağlıyor. O sanatçı ne katkı sağlıyor, ne veriyor bu ülkeye ki oyu o kadar değerli olsun yahut çobanın oyundan daha değerli olsun. Hiç kimse, en sıkıntı kurallarda hayvancılık yapan ailelerden çobandan kendini üstün görmesin. Bu beşerler bizim için kıymetli beşerler, bunları baş tacı yapmamız lazım. Bu meslek kutsal bir meslektir, peygamber mesleğidir” dedi.

Zor şartlarda hayat mücadelesi verdiklerini ifade eden Elif Aşkara adlı göçebe ise, “40 gündür yoldayız. Biz çok yoruluyoruz. Her konakladığımız vakit yüklerimizi indiriyoruz. Gerçek düzgün yemek bile yiyemiyoruz. Çok güç bir meslektir. 40 gündür yoldayız yanlışsız düzgün bir kere bile dinlenemedik” diye konuştu. – SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu